середа, 12 квітня 2023 р.

 13.04

STEM-ОСВІТА

Складно уявити світле свято Великодня без його головного символу – писанки. Звичай розмальовувати яйця різними химерними малюнками існує у багатьох країнах, але в Україні це мистецтво дістало широкого розмаїття технік й навіть стало частиною культурного коду нашої нації.

Історія писанкарства України

Найдавніші знайдені в Україні яйця були виготовлені з глини й датувались приблизно ХІІ – ХІІІ століттями. Ці перші писанки відшукали під час археологічних розкопок у Крилосі та у Жидачеві. Усередині артефактів були чарівні візерунки – змійкоподібні знаки та витиснуті образи рослин. Наші предки вірили, що у яйці є душа, тож клали у нього маленьку кульку-камінчик, яка її уособлювала.

У 2013 році, у Львові знайшли дорогоцінну знахідку – 500-літню писанку з гусячого яйця, на якій був зображений стародавній символ – безконечник. Зараз ця унікальна річ зберігається у музеї в Коломиї. 


Чому ж фарбують яйця на Великдень

Яйце – давній символ, який існував ще задовго до християнства. Якщо вірити міфам, то весь світ народився з яйця. Окрім того, яйце – це символ сонця, родючості та життя.


Крашанки – це яйця, які фарбують лише в один колір. В християнстві особливе значення має червона крашанка – вона символізує кров, яку пролив Ісус за гріхи людей.


Існує безліч легенд, звідки взялися крашанки. Якщо вірити одній із них, Марія Магдалина прийшла до імператора Тиберія, аби сказати, що Ісус Христос воскрес. До імператора було заборонено приходити з порожніми руками, то ж в якості подарунку Марія принесла яйце. Тиберій не повірив розповіді про воскресіння.


"Це так само неможливо, якби це яйце раптом стало червоним", – заявив він. Від цих слів яйце почервоніло. Саме тоді Тиберій і вигукнув "Воістину воскрес!". Таким чином, фарбувати яйця – це спосіб вшанувати пам’ять про диво, яке сповістило про воскресіння Христа.

Окрім легенд, звичаю фарбувати яйця – є більш раціональне пояснення. Під час 40-денного посту було заборонено їсти яйця. Проте кури не дуже пристосувались до церковного календаря і все рівно несли яйця. Звісно, що викидати їх ніхто не збирався, саме тому, щоб продовжити термін їхнього зберігання – їх варили. Оскільки яєць було багато, то доводилось їх якось маркувати. Саме тому варили яйця у кольорових відварах, щоб не сплутати із сирими яйцями.


Якій легенді вірити – це твоя справа, але хочу запропонувати тобі безліч цікавих, але водночас простих ідей:

Правда ж, краса?)) Я в цьому році буду фарбувати у вині.
А ось поглянь на це:
А в минулому році я користувалася технікою "декупаж":
ЛЮБІ БАТЬКИ ТА ДІТИ! З прийдешнім святом Великодня!
Нехай яскраве світло цього великого свята осяє  нашу країну та вашу домівку, подарує надію, радість та щастя. Нехай ваша душа завжди іскриться вірою, помисли — добром, а серце — любов’ю.

Немає коментарів:

Дописати коментар